بلاگ

نکات مهم هنگام دوچرخه سواری

نکات مهم هنگام دوچرخه سواری

نکات مهمی که یک دوچرخه سوار در هنگام دوچرخه سواری باید در نظر بگیرد تا علاوه بر امنیت و راحتی، وضعیت آیرودینامیکی مناسبی نیز داشته باشد.

1. رکاب

موقعیت درست پا بر روی پدال، باعث کاربرد مؤثر نیرو بر روی پدال ها وبازده قدرتی مطلوب می شود. زیر پنجه پا باید روی رکاب باشد در حالی که پا به طرف جلو (موازی با دسته محور) اشاره می کند. اگر چه تفاوت های آناتومیک افراد ممکن است باعث شود که برخی دوچرخه سواران با پاشنه های خود رکاب بزنند. در این حالت پای آن ها کمی به طرف داخل یا بیرون اشاره می کند. برای تشخیص آنکه این وضعیت طبیعی است یا بر اساس عادت و به مرور زمان به وجود آمده، باید حالت قرارگیری پای دوچرخه سوار را بررسی کرد در وضعیت ایستاده یا نشسته روی زین در حالیکه پاها آزادانه در طرفین آویزان هستند.

موقعیت رکاب می تواند به وسیله عوامل زیر تنظیم شود:

بالابردن یا پایین آوردن لوله زین
تراز کردن زین نسبت به بالا یا پایین بودن

2 – زین

قرار داشتن زین به حالت راست، صاف و در ارتفاع درست ضروری است. همچنین باید موقعیت آن نسبت به تنه نیز در نظر گرفته شود. تنظیم زین در امتداد میله های آن به صورت جلو به عقب، این کار را امکان پذیر می کند.

1-2 کشیدن زین به طرف عقب یا جلو

بیشتر دوچرخه سواران MTB دانهیل ترجیح می دهند تا جلوی زین را تا چند درجه زاویه بندی کنند. این کار به دوچرخه سوار کمک می کند تا برای تقسیم وزن خود روی چرخ عقب، خود را به سمت عقب زین بکشد. زاویه بندی بسته به سلیقه و راحتی دوچرخه سوار انجام می شود.

3 – فرمان

موقعیت فرمان بر اساس سلیقه و نیاز دوچرخه سوار و شرایط رشته یا فعالیت او بستگی دارد. برای مثال دوچرخه سواران در مسابقه جاده، به راحتی وآیرودینامیک بودن، در سایکل کراس و کوهستان به کنترل و در BMX به قدرت و کنترل نیاز دارند. دوچرخه سوار باید بتواند به راحتی به فرمان دسترسی داشته باشد و اطمینان حاصل کند که امکان کنترل دوچرخه وجود دارد. اگر فرمان بسیار بزرگ باشد، دوچرخه سوار در راندن، ترمز گرفتن و تغییر دادن دنده دچار مشکل می شود و در صورتی که بسیار کوچک باشد می تواند کنترل دوچرخه را به خطر بیاندازد. به طور کلی دوچرخه سوار باید بتواند وزن بیش تری از بدن خود را به سمت عقب دوچرخه، سوار کند. اگر فرمان خیلی پایین باشد، دوچرخه سوار به سمت جلو کشیده می شود و بنابراین وزن بیش تری به جلوی دوچرخه وارد می آید؛ در مقابل اگر فرمان خیلی بالا باشد، دوچرخه سوار راست می نشیند و بنابراین وزن بسیار زیادی به طرف عقب دوچرخه خواهد داشت. برای اصلاح موقعیت فرمان ممکن است کرپی فرمان را بالا یا پایین ببرید. از آن جا که طول کرپی ثابت است، تنظیم فرمان را می توان با خرید یک کرپی جدید انجام داد.

مهمترین اولویت در هنگام دوچرخه سواری باید امنیت، راحتی، توانایی و قرار گرفتن در وضعیت آیرودینامیکی باشد.

امنیت در نتیجه کنترل دوچرخه در همه مدت دوچرخه سواری بر روی جاده مسطح، در بالا و پایین رفتن از تپه و در گوشه ها حاصل می شود.

از همان ابتدا با ایجاد وضعیت راحت بر روی دوچرخه،می توانید در زمان دوچرخه سواری به جای آنکه از مسیر حرکت منحرف شوید، بر روی دوچرخه سواری خود متمرکز باشید.

برخوردار بودن از وضعیت آیرودینامیکی خوب،به طور قابل ملاحظه ای باعث توسعه عملکرد خواهد شد. باید دست کم دو بطری نوشیدنی کربوهیدراتی بر روی دوچرخه خود داشته باشید.

از دوستی بخواهید تا از روند دوچرخه سواری شما با سرعت آهسته، با سرعت بالا، در مسیر تپه ای و در مسیر مسطح فیلم بگیرد. فیلم را ببینید و روی تکنیک خود کار کنید. سعی کنید حرکت پدال دوچرخه را نرم و یکنواخت و در مسیر دایره ای حفظ کنید و سعی کنید آرام باشید. برای هر دنده از آهنگ صحیح استفاده کنید.

اهمیت دارد که شدت تمرین را در تمام مدت حفظ کنید. می توانید برای مدت کوتاهی با انجام تمرین اینتروال، سرعت خود را افزایش دهید. تمرین های گوناگون دوچرخه سواری را انجام دهید و آنها را به جلسه های تمرینی ساده، استقامتی و مطابق با مسافت مسابقه تقسیم کنید. با این حال، جلسه های تمرینی کلیدی وجود دارند که باید انجام شوند.

اگر انجام کامل این جلسه های کلیدی برای شما چندین هفته هم طول بکشد، برای پیشرفت خود باید آنها را انجام دهید. نوشیدن منظم آب در زمان تمرین را فراموش نکنید.

محسن سلگی
دبیر کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون دوچرخه سواری