بلاگ

ورزش در دوران بارداری

ورزش در دوران بارداری

ورزش در دوران بارداری مزایای بسیاری را برای بانوان به همراه دارد که برخی از این مزایا عبارتند از:

کمک به سرحال بودن فرد باردار
افزایش انرژی بدن
کمک به کاهش شرایط نامطلوب دوران بارداری
کاهش استرس و کمک به شاد ماندن روحیه فرد.
بهبود تصویر ذهنی فرد در مورد اندام خود.
بهبود کیفیت خواب و استراحت فرد.
کمک به کاهش دردهای ناشی از بارداری.
آماده کردن بیشتر بدن فرد برای تولد نوزاد، به کمک افزایش قدرت تحمل پذیری بدن.
کمک به بازگشت راحت تر فرم بدن فرد باردار به حالت اولیه بعد از اتمام بارداری.

 

یک تمرین ورزشی مناسب در این دوره تمرینی است که به پمپاژ خون و همچنین به انعطاف پذیری بدن به شما کمک کند و همینطور افزایش وزن شما را در دوره بارداری کنترل نماید و به شما کمک کند تا به گونه ای ماهیچه های خود را بهبود بخشید که هیچگونه آسیبی برای شما و جنین داخل رحم در بر نداشته باشد. فعالیت های ورزشی که در زیر به آنها اشاره شده است مناسب دوره بارداری بوده و آسیبی را برای مادر و فرزند نخواهند داشت البته نباید این نکته را فراموش کنیم که برخی از آنها در ماه های پایانی بارداری ممکن است انجام پذیر نباشند. توجه به این مهم از جایگاه ویژه ای برخوردار است که قبل از شروع تمرینات ورزشی در دوران بارداری،پزشک خود را نیز مطلع نموده و با وی مشورت کنید .

قدم زدن: یکی از بهترین ورزش ها برای بانوان باردار می باشد. قدم زدن به شما کمک می کند که اندامتان را متناسب با دوره نگهداری نموده و همچنین آسیبی به قوزک های پا و زانو ها در طی بارداری نمی زند. نیاز به وسایل و تجهیرات ورزشی خاصی ندارد و با داشتن یک جفت کفش ورزشی مناسب تقریبا در تمامی 9 ماه بارداری می توانید این ورزش را انجام دهید. مگر در مواردی خاص که پزشک دستور استراحت مطلق به مادر داده باشد.

شنا: یکی دیگر از ورزش های مفید در دوران بارداری بوده و مزیت ویژه آن این است که هر دو گروه عضلانی بالاتنه و پایین تنه را به تمرین وا میدارد.

تمرینات ایروبیک: بسیار مناسب بوده و در صورتی که بتوانید در یک کلاس تمرینی ایروبیک ویژه بانوان باردار شرکت کنید از این مزیت نیز برخوردار خواهید بود که کلیه حرکات صورت گرفته برای سلامت شما و فرزند،مناسب می باشد.

رقصیدن: می توانید آنرا با یک موسیقی متناسب میل خود صورت دهید و از مزایای آن بهره جویید. توجه نمایید که در پریدن ها و چرخش های ناگهانی در رقص های گوناگون احتیاط لازم را به عمل آورید.

یوگا: این تمرینات به شما در انعطاف پذیری بیشتر بدن به ویژه در مفاصل کمک ویژه ای می نماید. دقت کنید که تمامی ورزش خود را در طی بارداری به یوگا اختصاص ندهید،چرا که برای کمک به سلامت قلب خود باید از دیگر ورزش ها از قبیل شنا و قدم زدن بهره لازم را ببرید.

حرکات کششی: این حرکات برای کمک به انعطاف پذیری بدن و کاهش استرس مناسب بوده و همچنین از سفت شدن عضلات بدن میکاهد.

تمرینات با وزنه: چنانچه قبل از بارداری تمرینات بدنسازی با وزنه را داشته اید، دلیلی ندارد که از انجام آنها در طی بارداری صرف نظر نمایید. کاملا مشخص است که چنانچه به ادامه تمرینات با وزنه می پردازید باید در طی بارداری از میزان وزنه ها بکاهید و به جای آن به تعداد تکرار ها در هر ست تمرین بیفرایید. توجه داشته باشید که در طی دوره بارداری نیازمند این خواهید بود که برخی از تمرینات با وزنه که مناسب دوران بارداری نیست را انجام ندهید. از این رو در مورد تمریناتی که قصد انجام آنها را دارید پیشاپیش با پزشک خود مشورت نمایید. اگر با دقت و احتیاط لازم تمرینات با وزنه را صورت دهید و حرکات را به درستی انجام دهید،تمرینات بدنسازی با وزنه در طی بارداری، برای حفظ عضلات و فرم بدن شما بسیار مفید واقع می گردند.

 

نکات بسیار مهم برای ایمنی تمرینات ورزشی در طی دوره بارداری

• قبل از هرچیز پزشک خود را در جریان قرار دهید
• خوب غذا بخورید و کالری بیشتری از منابع غذایی دریافت نمایید، چرا که در طی تمرین، میزانی کالری نیز از دست می دهید.
• از انجام حرکات خطرناک بپرهیزید
لباس متناسب با شرایط خود را برای تمرین کردن انتخاب کنید.
• قبل از شروع تمرینات ابتدا بدن خود را نرمش دهید.
• آب فراوان بنوشید
• در طی تمرینات به پشت نخوابید
• در طی انجام یک حرکت ورزشی برای مدت بسیار طولانی در یک وضعیت بدنی باقی نمانید. بلکه همواره در طی تمرینات وضعیت و حالت بدن را تغییر دهید.
• زیاده روی نکنید و تا سرحد ناتوانی و خستگی ورزش را ادامه ندهید.
• از گرم شدن بسیار زیاد بدن به دلیل ورزش شدید به خصوص در سه ماه اول بارداری بپرهیزید.
• در طی تمرینات به آهستگی از زمین بلند شوید.
• تمرین را ناگهان به اتمام نرسانیدبلکه با انجام حرکات آرامتر ، به آهستگی ضربان قلب خود را کاهش دهید.
• همانند یک عادت روزمره فعالیت های ورزشی را در طی بارداری حفظ نمایید و به انجام تمرینات متعهد باشید.

تهیه و تنظیم: نیلوفر مدائنی