بلاگ

ورزش در هوای آلوده چگونه؟

Exercise in the polluted weather

امروزه آلودگی هوا به یکی از مشکلات جدی زندگی همه تبدیل شده است. همچنین بی تحرکی ونداشتن فعالیت بدنی نیز مشکلی بزرگ است که اضافه وزن، چاقی و بیماری های دیگر، از عارضه های شناخته شده آن است.

می دانید که فعالیت های ورزشی هوازی مانند پیاده روی و دویدن، از کلیدهای اصلی برای داشتن یک زندگی سالم است اما اگر مرتب در هوای آلوده ورزش کنید، سلامتی شما به خطر می افتد. به خصوص اگر کسی مبتلا به آسم یا سایر بیماری های ریوی،قلبی و دیابت باشد. هنگام ورزش هوازی حتی با شدت کم، تنفس بیش تر و هوا عمیق تر به ریه ها وارد می شود. بنابراین ورزش در هوای آلوده بسیار خطرناک است.برای کاهش اثر آلودگی هوا به جای کنار گذاشتن ورزش به این نکته ها توجه کنید؛زمان ورزش را موقعی بگذارید که آلودگی کم تر است.

خیابان های شلوغ و پر ترافیک را برای ورزش و پیاده روی انتخاب نکنید. میزان آلودگی هوا در فاصله 15 متری خیابان ها و راه های شلوغ به بالاترین حد خود می رسد. پس این مکان ها انتخاب های مناسبی نیستند.

اگر تعداد روزهای آلوده زیاد است، در محیط خانه ورزش کنید یا به باشگاه های ورزشی مجهز به دستگاه تصفیه هوا بروید. فراموش نکنید کسانی که بیماری خاصی دارند پیش از انجام هرگونه فعالیت ورزشی باید با پزشک خود مشورت کنند.