دسته‌بندی نشده

ورزش صبحگاهی در حالت ناشتا

Morning exercise

تا چند سال پیش تحقیقات گویای این امر بود که ورزش کردن در حالت ناشتا فواید بی شماری از جمله چربی سوزی مناسب را به همراه دارد.

 

  یافته های اخیر نیزحکایت از آن دارد که ورزش كردن در هنگام صبح در حالت ناشتا مي تواند در روند چربي سوزي تاثير داشته باشد. اما چون شما چند ساعتی است كه چيزي نخورده ايد و بدن شما ذخاير قندي خود را در هنگام خواب مصرف نموده ، براي تامين انرژي سراغ چربي ها و پروتئين ها مي رود .

 

از طرفی میزان سطح هورمون کورتیزول در صبح بالا است و فعالیت های ورزشی می تواند شرایط استرس زا تلقی گردد و موجب ترشح بیشتر این هورمون گردد. افزایش کورتیزول موجب تجزیه پروتئین  بدن (عضلات) و تبدیل آن به گلوکز می شود. همچنین سطوح پایین گلیکوژن در هنگام فعالیت های ورزشی با حالت ناشتا باعث آزاد سازی بیشتر کورتیزول و تجزیه پروتئین بدن می شود که گذشته از تحلیل عضلات، در سیستم ایمنی بدن نیز اختلال ایجاد می کند. بنابراین در این شرایط شما عضلات خود را نیز قربانی می کنید.

 

پس بهتر است که روز خود را با یک صبحانه مختصر و زود جذب آغاز کنید و ۴۵ دقیقه بعد به ورزش بپردازید و یا اگر با وضعیت ناشتا تمرین می کنید ۲۰ الی ۳۰ دقیقه ورزش هوازی را با شدت متوسط لحاظ کنید تا اثرات مخرب کورتیزول را به نوعی کمتر کرده و سپس صبحانه كامل ميل فرمایید.