بلاگ

ورزش مهمتر است یا تغذیه؟

ورزش مهمتر است یا تغذیه؟

اصولا هدف اصلی از ورزش رسیدن به درجات بالا تر سلامتی است این سلامتی شامل سلامت روح و جسم،می شود. در اثر ورزش موادی در بدن ترشح بیشتری می یابند که حاصل آن ها احساس شادابی و سرخوشی خاص پس از ورزش است و شما که ورزش می کنید بارها این احساس جذاب را پس از ورزش تجربه کرده اید. ورزش چه از نوع ورزش های هوازی و چه از نوع دیگر باعث افزایش تونیسیته و قوام عضلات و استحکام در سیستم اسکلتی ،تاندون ها و رباط ها و کم کم باعث افزایش در تراکم توده عضلانی می شود. حاصل این مجموع، زیبا تر شدن بدن و رفع نواقص در شکل ظاهری بدن است. از این موضوع در علم تناسب اندام جهت شکل دادن به بدن استفاده میکنیم. مثلا اگر شخصی شانه های جمع دارد ولی فرم لگن وی پهن است )یعنی بدنش به شکل 8 است( با انجام حرکات ورزشی مناسب در نواحی شانه می تواند شانه ها را پهن تر کرد تا مشکل پهنی لگن وی کم تر به چشم بیاید و یا کسانی که احساس می کنند دست یا پای لاغری دارند با انجام تمرینات اصولی روی عضلات دست ها و پاها به راحتی این مشکل را می توانند حل کنند و یا برای از بین بردن چربی های بدن از تمرینات هوازی مثل دوچرخه ثابت، تردمیل، پیاده روی و… می توان کمک گرفت. بنابراین پیداست که ورزش نقش اصلی و اساسی در تغییر شکل بدن به سمت و سوی دلخواه و یا حفظ تناسب اندام را به عهده دارد. اما آیا ورزش تنها کافی است؟ پاسخ منفی است..

 

نقش اساسی دیگر یا در واقع مکمل اصلی ورزش، تغذیه است. حتما این سوال در ذهن شماست که چه تغذیه ای برای تناسب اندام بهتر است؟

تغذیه مناسب برای هر بدنی با بدن دیگر فرق دارد. نحوه تغذیه کسی که چربی اضافه دارد و باید چربی از دست بدهد با نحوه تغذیه کسی که می خواهد عضله سازی کند کاملا متفاوت است دقیقا همان طور که نحوه ورزش این دو نفر باید متفاوت باشد.

کسانی که میخواهند چربی سوزی کنند باید چربی هایی مثل انواع سرخ کردنی ها، کره، خامه، روغن و.. را از مواد غذایی حذف و مصرف کربوهیدرات ها را نیز محدود نه کاملا قطع(کنند. نمونه هایی از این کربوهیدرات ها مثل نان، برنج، سیب زمینی،ماکارونی و.. هستند باید محدود نه کاملا قطع شوند.

کسانی که می خواهند عضله سازی کنند یا به اصطلاح سایز خود را در برخی قسمت های بدن بالاتر ببرند باید از مواد پروتئینی مثل گوشت ،مرغ ، ماهی، تخم مرغ و… بیشتر استفاده کنند البته مواد کربوهیدراتی مثل نان، برنج،سیب زمینی، ماکارونی و.. در حد لازم برای انرژی روزانه و ورزشی لازم است.

شاید اکنون درذهن شما این سوال باشد که پس تکلیف کسانی که می خواهند همزمان چربی سوزی کنند و روی سایز و شکل بدن کار کنند چیست؟ پاسخ این است که این افراد باید ترکیبی از رژیم های غذایی که گفته شد را استفاده کنند. نیازهای غذایی یک ورزشکار از یک غیر ورزشکار بالاتر است یعنی یک ورزشکار به مقدار بالاتری از مواد غذایی شامل پروتئین )گوشت، مرغ، ماهی، شیر و…(، کربوهیدرات )نان، برنج، سیب زمینی، ماکارونی و…( ویتامین و املاح نیاز دارد؛ پس اگر در کنار برنامه ورزشی مناسب، یک برنامه غذایی خوب بر اساس شرایط بدنی تان نداشته باشید هرگز نتیجه لازم را نخواهید گرفت. پس اهمیت رژیم غذایی مناسب نه تنها از خود ورزش کم تر نیست بلکه بیشترهم هست. در طراحی یک برنامه غذایی نکات بسیاری باید لحاظ شود؛ اول این که باید بر اساس بدن و میزان توده عضلانی و چربی باشد. دوم این که نیازهای غذایی بر اساس سن و شرایط دیگر دقیقا تعیین شود. .به همین علت توصیه اکید می کنیم از انجام رژیم های خودسرانه یا رژیم های طراحی شده توسط افراد فاقد آگاهی لازم پرهیز کنید.