بلاگ

ورزش و مدرسه

ورزش و مدرسه

از سال 1306 هجری شمسی بر اساس قانونی که از تصویب مجلس شورای ملی وقت گذشت درس تربیت بدنی و ورزش به صورت اجباری جزء برنامه های درسی تمام دوره های تحصیلی قرار گرفت. به موجب این قانون هر روز یک ساعت از برنامه های دانش آموزان به درس تربیت بدنی اختصاص یافته است. پروفسور رونالد. ام. جزیرسكی، نویسنده كتاب ،» اهمیت ورزش مدارس معتقد است نوجوانانی كه در فعالیت های ورزشی شركت می كنند، نمرات بهتری را در دروس خود كسب می كنند، «همچنین رفتارهای پسندیده ای را در داخل و خارج از مدرسه از خود بروز می دهند. او در پایان بررسی یك نظرسنجی از كارگران، مدیران، معاونان و مربیان مدارس سراسر كشور درباره تأثیرات ورزش مدارس ابراز داشت: همه افراد در نظریات خود اعلام كرده اند كودكانی كه در فعالیت های منسجم ورزش مدارس خود شركت می كنند، نمرات بهتری كسب كرده اند، علاوه بر آن از خود رفتارهای معتدل و مطلوبی در كلاس نشان میدهند. همچنین خارج از كلاس، مشكلات رفتاری كمتری دارند و به طور چشمگیری از تنبلی و سستی گریزان هستند، علاوه بر آن به حضور به موقع در كلاس درس اهمیت می دهند و غیبت های غیرموجه كمتری نسبت به دیگران دارند.

اما واقعا کار درست در زنگ ورزش، آن هم در فصول سرد سال چیست؟ قبل از هر چیز باید بدانید تحرک بدنی یکی از عواملی است که در حفظ سلامتی افراد تاثیرات فراوانی دارد و افراد باید روزانه در برنامه زندگی خود ساعاتی را به این امر اختصاص دهند.دانش آموزان هم از این قضیه مستثنی نیستند، زیرا ورزش هم در سلامت جسمی و روانی و هم در پیشرفت تحصیلی آنها نقش به سزایی دارد. بر این اساس زنگ ورزش در بین ساعاتی که دانش آموز در مدرسه به سر میبرد قرار داده شده است و اعتقاد بر این است که باید به شکل اصولی، آموز شهای لازم در این خصوص صورت گیرد. یکی از این اصول، زمان و نحوه ورزش در هوای سرد میباشد که به لحاظ علمی، مستلزم توجه فراوانی است. در هنگام سرما، عضلات بدن معمولا منقبض می شوند و فشار خون به دلیل انقباض ر گها کاهش مییابد، در نتیجه اکسیژن رسانی به بافت های بدن کم می شود و فرد احساس سرما میکند.

بنابراین در فصل سرما توصیه میشود که دانش آموزان به آرامی بدن خود را گرم کنند تا عضلات، طول اولیه خود را پیدا کرده، فشار خون افزایش یابد و با افزایش جریان خون، درجه حرارت بدن نیز بالا برود. این کار باید به آرامی صورت بگیرد، زیرا حرکات شدید ورزشی باعث ایجاد خستگی زودرس در دانش آموز میشود و در نتیجه بهره کافی را از ساعات ورزش نمی برد. همچنین این گونه حرکات، باعث گرفتگی عضلات و یا وارد آمدن آسیب های جدی تری به عضلات میشود. در نتیجه توجه به اصول گرم کردن آهستة بدن قبل از انجام حرکات ورزشی شدید، باعث پیشگیری از ایجاد این گونه آسیبها میگردد. پوشش مناسب فصل نیز برای حفظ گرمای بدن بسیار مهم و تاثیر گذار است.