بلاگ

پدر ورزش ایروبیک: بدن انسان ظرفیت 120 سال عمر را دارد!

پدر ورزش ایروبیک: بدن انسان ظرفیت 120 سال عمر را دارد!

ورزش های هوازی

ورزش‌های ایروبیک یا ورزش هوازی چندین سال است که پرطرفدار شده‌اند و انجام آنها بسیار توصیه می‌شود، دکتر کنت کوپر، «پدر ایروبیک» و ابداع کننده این ورزش معتقد است به کمک ایروبیک می‌توان سال‌های متمادی زیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر کنت کوپر، مدیر کلینیکی به همین اسم در دالاس تگزاس است. او مخترع ورزش‌های ایروبیک است. در این مصاحبه وی از چگونگی شروع کار و نوشتن کتاب‌هایش می‌گوید.

* شما پدر ایروبیک هستید چطور آن را تعریف می‌کنید؟

– به درخواست لغت نامه آکسفورد ما در سال 1986 این تعریف را پیشنهاد کردیم: روش ورزش جسمی برای ایجاد تغییرات مفید در سیستم‌ تنفس و گردش خون با کمک تمرین‌هایی که باعث بالا رفتن نسبی مصرف اکسیژن می‌شود.

* ریشه این لغت چیست؟

– من در سال 1966 این کلمه را ابداع کردم و دو سال بعد ناشرم آن را در تیتر کتاب استفاده کرد. من با این انتخاب موافق نبودم، زیرا هیچ کس نه می توانست آن را تلفظ کند و نه آن را بنویسد و فکر می‌کردم کسی این لغت را به خاطر نخواهد سپرد، اما ببینید چه اتفاقی افتاد!

* شما این برنامه ورزش را برای چه کسانی ریختند؟

– اولین برنامه به این ایروبیک برای فضا نوردان نیروی هوایی آمریکا نوشته شده بود. در ژانویه 1970، برنامه ورزشی ایروبیک، برنامه تمرینی رسمی نیروی هوایی شد. بعد از آن، توسط صدها سازمان در دنیا انجام شد.

* واکنش متخصصان سلامتی در ابتدا چه بود؟

– 40 سال است که ایده انجام تمرین‌هایی برای جلوگیری یا درمان بیماری‌ها کمتر توصیه شده‌اند. در موسسه کوپر، ما دهها مطالعه انجام دادیم که در مجله‌های علمی به چاپ رسیدند و از آن به بعد مورد حمایت جوامع پزشکی قرار گرفتیم.

* فواید انجام فعالیت فیزیکی متعادل چیست؟

– مطالعات ما نشان می‌دهند که انجام این فعالیت‌ها باعث کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی – عروقی ، مغزی، دیابت و سرطان می‌شود و این احتمالات را به کمتر از 55 درصد می‌رساند، تنها کافی است سه بار در هفته‌ حدود سه کیلومتر راه بروید. با انجام برنامه سنگین‌تر برای مثال پنج کیلومتر پیاده روی در کمتر از 45 دقیقه یا انجام چهار جلسه 45 دقیقه‌ای ایروبیک در هفته‌، فواید بیشتر خواهند شد، حدودا 65 درصد احتمال این مرگ و میرها کاهش خواهد یافت. البته اختلاف زیاد نیست.

* مفیدترین ورزش‌های ایروبیک کدامند؟

– پنج ورزش مفید عبارتند از : اسکی، شنا، پیاده روی سریع، دوچرخه‌سواری و پیاده روی.

* سنی وجود دارد که بعد از آن ورزش فایده‌ای نداشته باشد؟

– چیزی که در افراد مسن دغدغه‌ ماست، از دست دادن ماهیچه‌ها به خصوص در پاهاست، ماهیچه‌ای که به آن چهار سر گفته می‌شود. وقتی این ماهیچه‌ها از بین می‌روند، افراد مسن نمی‌توانند بدون کمک از روی صندلی بلند شوند و کارهای خود را انجام دهند. وقتی در دانشکده پزشکی بودم به ما گفته شد که بعد از سن 60 سالگی نمی‌توان ماهیچه سازی کرد. چند سالی است که محققان دانشگاه توفتس در بوستون مطالعاتی را در این زمینه به چاپ رساندند. آنها تحقیقاتی را بر روی گروهی از افراد 90 ساله انجام دادند و از آنها خواستند به مدت هشت هفته‌ برنامه ورزشی را انجام دهند. تحقیقات نشان داد قدرت ماهیچه چهار سر در این افراد 176 درصد و حجم ماهیچه‌ها 9 درصد و سرعت پیاده روی آنها 45 درصد افزایش داشت. بنابراین در هر سنی که باشیم همیشه امیدی هست.

* چگونه از ورزش برای کاهش وزن استفاده کنیم؟

– بدون انجام حداقل ورزش نمی‌توان لاغر شد، حتی اگر هم لاغر شویم دوباره وزن باز می‌گردد. رژیم‌های لاغری برای کوتاه مدت باعث کاهش وزن می‌شوند، اما برای جلوگیری از چاقی مجدد باید شیوه زندگی را تغییر داد و فعالیت فیزیکی را به آن اضافه کرد. اگر هر روز 1200 تا 1500 کالری مصرف کنید و 30 تا 45 دقیقه راه بروید. هر هفته‌ یک کیلو وزن کم خواهید کرد.

* فکر می‌کنید چرا عادت ورزش کردن در بین اکثریت مردم وجود ندارد؟

– همه چیز برای کم کردن فعالیت در جامعه امروز آماده است، ما از آسانسور استفاده می‌کنیم، با ماشین به خرید می‌رویم که فقط چند صد متر با خانه ما فاصله دارد. من معمولا برای کودکان نگرانیم. در این سال‌ها ، تلویزیون ، بازی‌های ویدیویی و کامپیوتر جایگاه مهمی در زندگی آنها پیدا کرده‌اند. به طور متوسط هر کودک آمریکایی 25 ساعت در هفته‌ جلوی تلویزیون و کنسول‌های بازیست. به همین ترتیب جایگاه تربیت بدنی در مدارس کم رنگ شده است و جای آن را ریاضی و کامپیوتر گرفته است. امروزه شاهد هستیم که کودکان چاق‌تر شده‌اند و کمتر وضعیت بدنی مناسبی دارند. مطالعه‌ای نشان داده است که در 10 سال اخیر کودکان حدود دو تا چهار کیلو چاق تر شده‌اند. ورزش کودکان در خانه و مدرسه از این نظر اهمیت زیادی دارد.

* چه پیامی برای خوانندگان این مصاحبه دارید؟

– من می‌خواهم به آنها بگویم، کیفیت زندگی در زمان پیری به شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید پیری خود را به تعویق بیاندازید باید سه چیز را فراموش کنید: 1- دخانیات، 2- عدم فعالیت، 3- چاقی. باید خودتان مسئولیت را بر عهده بگیرید و منتظر پزشکان یا دولت نباشید که به فکر سلامتی شما باشند، یک نفر روزی به من گفت که وقتی کسی می‌میرد، از بیماری نمرده است، بلکه از شیوه زندگی خود مرده است، یک بدن باید 100 تا 120 سال زنده بماند. اگر کمتر از این عمر کند ما از ‌آن خوب مراقبت نکرده‌ایم. هدف ما این است: داشتن یک جمعیت مسن که در سلامت به سر می‌برند و هنوز فعال و مفید هستند.