بلاگ

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

چرا بعضی‌ها همیشه سردشان است؟

بعضی افراد حتی در فصل گرما هم احساس سرما می‌کنند و دمای بدنشان همیشه پایین است. این افراد احتمالا تابستان‌ها از روشن بودن کولر در محل کارشان زجر می‌کشند و در نتیجه نیاز به لباس گرم دارند. در ادامه چند مورد از علل شایع را مطرح می کنیم.

 

کم‌خونی

کم‌خونی، یکی از شایع‌ترین عللی است که موجب می‌شود، بعضی افراد دائما احساس سرما کنند. این مشکل براثر کمبود گلبول‌های قرمز خون ایجاد می‌شود. گلبول های قرمز علاوه بر حمل اکسیژن در تنظیم دمای بدن هم نقش دارند. سردی دست و پا، خستگی، تنگی نفس و سرگیجه از علائم شایع کم‌خونی هستند. عوامل مختلفی مانند ژنتیک، فقر آهن، عفونت‌ ،سرطان ، مشکلات کلیوی و …… در ایجاد کم خونی نقش دارند.

 

بی‌اشتهایی

بی‌اشتهایی از شایع‌ترین اختلالات است که به علت کاهش فشار خون و متابولیسم موجب کاهش دمای بدن می‌شود.

 

بیماری رِینود

بیماری رینود، موجب انقباض رگ‌های خونی وسبب علائمی مانند احساس سرما در انگشتان دست و پا می‌شود. این بیماری ممکن است بر اثر ابتلا به لوپوس، سندرم تونل کارپ یا مصرف برخی داروهای خاص ایجاد ‌شود. قرارگیری در معرض هوای سردهم یکی دیگر از محرک‌‌های بروز این بیماری است.

 

فشار خون پایین

فشار خون پایین ، یکی دیگر از علل مرتبط با اختلال دمای بدن است که موجب می‌شود، خون و در نتیجه اکسیژن کافی به اندام‌های بدن نرسد و فرد احساس سرما کند. ازجمله علائم فشار خون پایین که بی‌شباهت به علائم کم‌خونی نیست می‌توان به سرگیجه، غش، خستگی، تهوع و تاری دید اشاره کرد. در خطرناک‌ترین نوع فشار خون خیلی پایین که شوک گفته می‌شود، اندام‌های بدن به علت نبود جریان خون آسیب جدی می‌بینند.

 

کم‌کاری غده تیروئید

کم‌کاری غده تیروئید که در گردن قرار دارد، می‌تواند موجب اختلال دمای بدن شود. ابتلا به بیماری‌های خودایمنی و پرتو درمانی، دو مورد از شایع‌ترین علل بروز کم‌کاری تیروئید هستند. سایر عوارض کم‌کاری تیروئید مانند: خستگی، فراموشی، افسردگی، خشکی پوست و یبوست.
ترشح هورمون تیروئید توسط غده هیپوفیز درمغز تحریک می‌شود پس بخشی از عوارض کم‌کاری غده هیپوفیز مشابه عوارض ناشی از کم‌کاری غده تیروئید خواهد بود.

 

استرس

موقع استرس که بدن درگیر واکنش جنگ یا گریز می‌شود، فرد ممکن است به علت هجوم جریان خون به اندام‌های اصلی و ضعیف‌تر شدن این جریان به اندام‌هایی مانند دست و پا احساس سرما کند.