بلاگ

چرا دوچرخه سواری؟

چرا دوچرخه سواری؟

دلایل زیادی برای انتخاب فرهنگ دوچرخه سواری به عنوان بهترین راه حل برای کاهش آلودگی هوا، ترافیک، حل مساله کم بود جای پارک، پیشگیری از اضافه وزن و بیماری های مختلف، هزینه های بالا، و بسیاری مسائل دیگر است. در این جا به چند مورد اشاره می کنیم.

 

1- نجات کره زمین را در نظر داشته باشید.

در این مورد میتوانیم مثالی از شرکت انگلیس را داشته باشیم که در این کشور اتومبیل ها دلیل اصلی تولید حدود 60 درصد از گازهای گلخانه ای هستند. در آمریکا این مقدار به 30 درصد می رسد. همینطور نیز 70 درصد از مسیرهایی که مردم در انگلیس طی می کنند، کم تر از 8 کیلومتر است، مسیری که به راحتی می توان آن را در عرض 20 دقیقه یا کم تر با دوچرخه طی کرد. از طرفی آمار سالانه 5 هزار مرگ و همینطور ابتلای افراد به انواع بیماری های دیگر به خاطر آلودگی هوا همگی نشان دهنده حجم سنگین حضور اتومبیل در انگلیس است که باید کاهش پیدا کند. این در حالی است که بتوانیم پیامدهای آلودگی هوا بر فتوسنتز گیاهان و همینطور مشکلات دیگری از جمله استفاده از انرژی های تجدیدنشدنی در ساخت و استفاده از اتومبیل را نادیده بگیریم. دوچرخه سواری نه تنها هیچ یک از این آسیب ها را به طبیعت و کره زمین نمی رساند، بلکه برای سلامتی خود انسان ها نیز مفید است.

 

2- پزشک خود را رها کنید.

یک دوچرخه سوار 65 کیلوگرمی وقتی با سرعت 16 کیلومتر در ساعت، رکاب می زند می تواند حدود 400 کالری در هر ساعت بسوزاند.

تحقیقات نشان می دهد چند بار دوچرخه سواری در هفته، می تواند فشار خون و استرس را کاهش دهد و از طرف دیگر انرژی و روحیه شما را بهبود می بخشد. در کنار این ها مزیت های تقویت قلب و عضلات، کاهش 50 درصدی ابتلا به بیماری های قلبی، تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود تنفس و مزایای بسیار دیگر دوچرخه سواری برای جسم و روح تان را در نظر بگیرید. بعد از مدتی دوچرخه سواری به وضوح می توانید ببینید که کم تر نفس کم می آورید و کارهای فیزیکی بیشتری می توانید انجام دهید، چون با تقویت قلب، با هر بار ضربان، خون و اکسیژن بیشتری به بدنتان می رسد. دوچرخه سواری از فعالیت هایی است که حتی در سنین پیری هم می توان آن را ادامه داد.

 

3- وزن خود را تنظیم کنید.

دوچرخه سواری به سوزاندن کالری کمک می کند. کاهش وزن نیز یکی از نتایجی متعاقب آن است که با دوچرخه سواری خود به خود به دست می آید. به گفته بسیاری از افرادی که برای رفت و آمدهای معمولی خود در شهر از دوچرخه استفاده می کنند، طی یکسال استفاده از دوچرخه، بدون تغییر عادات غذایی، بین 7 تا 10 کیلو کاهش وزن اتفاق می افتد.