بلاگ

چرا وزن ما پایین نمی آید؟

چرا وزن ما پایین نمی آید؟

برخی از افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند با اعمال تغییراتی در رژیم غذایی شان و انجام فعالیتهای جسمی تاحدی وزن خود را کاهش دهند اما بیش تر وقت ها، میزان این کاهش وزن چندان ایده آل و قابل توجه نیست.

کارشناسان تغذیه معتقدند برخلاف تلاش ها و اقدامات فرد برای کاهش وزن، ممکن است به دلیل ناآگاهی از تاثیرات فزاینده برخی عوامل، نتیجه دلخواه به دست نیاید. در این مطلب به چند عامل تاثیرگذار در عدم کاهش وزن اشاره می کنیم:

کم خوابی
طبق نتایج نظرسنجی گالوپ 40 درصد افراد در شب کم تر از هفت ساعت به خواب میروند که این مدت زمان ناکافی سبب افزایش هورمون کورتیزول می شود و فرد احساس گرسنگی می کند. همچنین کمبود خواب، مقاومت انسولینی می آورد و ذخیره سازی چربی را در بدن آسان میسازد.

داشتن فعالیت بیش از حد بهانه ای برای پرخوری
برخی افراد تصور میکنند میزان کالری سوخته شده بر اثر ورزش کردن مجوزی برای پرخوری کردن است. همچنین فرد نباید به قصد آن که بعدها میزان کالری مصرفی را میسوزاند، به میزان مصرف مواد خوراکی بی توجه باشد.

کارکرد غده تیروئید
کارکرد درست غده تیروئید برای سوخت و ساز بدن اهمیت دارد. کارشناسان معتقدند بروز اختلال در غده تیروئید یکی از موانع مهم کاهش وزن است. بنابراین بررسی کارکرد این اندام، از نخستین کارهایی است که باید انجام شود.

مصرف مقدار کم مواد غذایی در وعده های متناوب
برخی افراد تصور میکنند مصرف مواد خوراکی کم در فواصل دو تا سه ساعت به ثابت ماندن قندخون کمک میکند و مانعی برای پرخوری است اما در حقیقت این روش موجب افزایش انسولین بدن می شود و میل به خوردن را افزایش می دهد.

مصرف بیش از حد موادقندی
برخی از مواد خوراکی دارای مواد قندی نهفته ای هستند که موجب افزایش دور کمر می شوند. در بین قندها، فروکتوز بدترین در نوع خود به حساب می آید زیرا مستقیم وارد کبد شده و چربی ایجاد میکند.

استرس
بررسی ها نشان میدهند زنانی که استرس دارند، در سال حدود پنج کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کنند. استرس، ترشح هورمون کورتیزول را افزایش میدهد و موجب تحلیل رفتن ماهیچه ها و کاهش سروتونین میشود در نتیجه تمایل فرد به مصرف مواد شیرین افزایش مییابد.

افراط در ورزش کردن
ورزش و تمرین کردن شدید و سخت نیز میتواند تاثیر معکوس داشته باشد. وقفه انداختن بین تمرین کردن برای کاهش وزن بهترین حالت است و میتوان تمرین کمتری در مدت زمان کوتاه تری داشت.

عدم مصرف کافی چربی
بدن برای آنکه چربی سوزی داشته باشد به چربی نیاز دارد اما باید نوع درستی از چربی را انتخاب کند. چربی های سالم همچون چربی های موجود در ماهی، آووکادو، روغن زیتون و خشکبار بهترین انواع چربی هستند.

کمبود ویتامین D
کمبود ویتامین D برای انجام بسیاری از کارکردهای بدن ضروری است و بدون آن بدن نمیتواند چربی سوزی داشته باشد.

غذا خوردن دیرهنگام
مناسب ترین زمان برای خوردن شام که باید یک وعده غذایی سبک باشد، پیش از ساعت 8 است. غذا خوردن پس از این ساعت به کبد فشار می آورد و انباشت چربی در بدن را باعث می شود.

وجود سم در بدن
سمومی که در محیط زیست ما وجود دارند میتوانند در عملکرد هورمون ها اختلال ایجاد کنند، دمای بدن را پایین آورند و موجب ذخیره چربی در بدن شوند. خوردن مقدار قابل توجهی فیبر که در میوه ها و سبزیجات وجود دارد، در کاهش و حذف مواد سمی از بدن موثر است.

رژیم های غذایی سخت
رژیم های غذایی سخت و شدید روش خوبی برای کاهش وزن نیستند و حتی میتواند موجب بیمارهای قلبی- عروقی شوند و به همین دلیل مشاوره با پزشکان تغذیه، در انتخاب یک رژیم غذایی سالم ضروری است.