بلاگ

چرا کودکان دارای اضافه وزن از ورزش فرار میکنند ؟

چرا کودکان دارای اضافه وزن از ورزش فرار میکنند ؟

داشتن اضافه وزن فقط براي بزرگسالان مشكل ساز و خطرآفرين نيست. کودکان و نوجوانان نیز از اضافه وزن و تبعات اجتماعی آن رنج ميبرند.داشتن بدن چابک برای کودکان و نوجوانان که در سنین رشد به جنب و جوش بیشتری نیاز دارند، بسيار ضروري است. ضمن آنکه حرکات منظم ورزشی، هم بر نحوه رشد جسمی و روانی کودکان و نوجوانان تاثیرگذار است و هم در پیشرفت تحصیلی شان موثر است. جدا از رعایت رژیم غذایی مناسب، بهترین پیشنهاد برای حفظ تناسب اندام کودکان و نوجوانان، ورزش درست و متناسب است. ورزشی که با توجه به سن و وضعیت جسمی آنان طراحی شده باشد. درباره ضرورت و فايده ورزش کردن، به ویژه در دوران کودکی و نوجوانی سخن فراوان گفته شده است. والدین هم از فايده ورزش کردن و لزوم آن آگاهی دارند. اما نکته مهم چگونگی ترغیب کودکان و نوجوانان به انجام مرتب حرکات ورزشی است. شروع ورزش براي همه كساني كه اضافه وزن دارند، به و يژه برای کودکان ، کار ساده ای نیست. پس چه بايد كرد؟

چرا کودکان دارای اضافه وزن از ورزش فرار ميکنند؟
برای پاسخ به اين سوال، ابتدا باید به دلایلی که باعث گریز کودکان دارای اضافه وزن از ورزش می شود، توجه کنيم. ممکن است کودکی که اضافه وزن دارد از پوشیدن لباس ورزشی تنگ یا کوتاه درعذاب باشد یا از پوشیدن نوع خاصی از لباس ورزشی در برابر هم سن وسال هایش خجالت بکشد. شاید از نوع فعالیت ورزشی که برایش در نظر گرفته شده لذت نبرد یا حتی ورزش کردن در جمع را دوست نداشته باشد و… .

بنابراین لازم است دليل بي علاقه گي او نسبت به ورزش کردن را درک کنیم، بعد برای آن چاره ای متناسب در نظر بگیریم. به طور مثال اگر کودکی دوست ندارد در جمع ورزش کند می توانیم در خانه از ویدیوهای ورزشی متناسب با کودکان استفاده کنیم. هرچند ورزش کردن در جمع و مشارکت در فعالیت های جمعی براي او لازم است؛ اما در آغاز مي توان در اين باره انعطاف نشان داد. اگر فرزندانی که سن بیشتری دارند، نسبت به استفاده از وسایل بدنسازی خانگی علاقه نشان ميدهند، پس از مشاوره با پزشك، مي توانيم در قالب یک برنامه ورزشي مناسب با وضعيت جسمي فرزند، او را در استفاده از اين دستگاه ها ترغيب و همراهي كنيم.

برای کودکان لباس مناسب تهیه کنیم و به آ نها اجازه دهیم که رنگ و لباس ورزشی مناسب را خودشان انتخاب کنند. وقتی کودک یا نوجوان خودش لباس ورزشی مورد علاقه اش را انتخاب کرده باشد، برای استفاده از آن ذوق دارد و این چيزي است كه در شروع كردن فعاليت ورزشي کمک كننده است؛ هرچند والدین باید بر کارآمدی لباس و وسيله اي که کودکان انتخاب میکنند، نظارت کنند.
كارشناسان تاکید مي كنند در انتخاب فعالیت ورزشی برای کودکان، بايد علاقه آنان در نظر گرفته شود تا براي شروع انگيزه داشته باشند و بتوانند در ادامه دادن به آن موفق شوند.

روزی یک دقیقه بیش تر
آیا کودکانی که از اضافه وزن زیاد رنج میبرند یا در شرایط نامناسب فیزیکی قرار دارند را باید از ورزش معاف کرد؟ پاسخ این سوال به طور طبیعی منفی است. تا زمانی که پزشک، آن ها را از ورزش منع نکرده باشد، باید این قبیل کودکان را به انجام حرکات مفید ورزشی تشویق کرد. کودک میتواند با پنج دقیقه پیاده روی روزانه شروع کند و روزی تنها یک دقیقه به زمان پیاده روی اش اضافه کند تا جایی که روزانه حداقل 30 دقیقه پیاده روی و ورزش کند. کودکانی که اضافه وزن دارند اما تجربه ورزش کردن ندارند در آغاز کار احتمال مصدومیت شان زياد است. بنابراین کودکان باید آموزش ببینند تا قبل از آغاز فعالیت ورزشی، خود را گرم کنند و پس از پايان ورزش نیز استراحت و نفس گیری لازم را داشته باشند. این قبیل کودکان احتمال ازدست دادن آب زیادی از بدن را در هنگام ورزش دارند و ممکن است با کم آبی بدن مواجه شوند. پس باید مطمئن شد که کودک به میزان کافی مایعات مصرف کرده است.

همراهي نه سرزنش
سرزنش كردن کودکان و نوجوانان چاق برای وادارکردن آن ها به انجام حرکات ورزشی، هيچ فايده اي ندارد و نه تنها آن ها را دلزده و دچار عذاب وجدان ميکند كه مشكل را بيش تر میکند. به هیچ وجه نباید کودکان و نوجوانان را سرزنش و آن ها را با ديگران مقايسه کرد. کم ترین حرکات و فعالیت فیزیکی شان را تشویق کنيم. یکی از شيوه هاي بسيار موثر براي تشويق كودك به ورزش، ايجاد فضاي تحرك و ورزش در اطراف كودك است.
اگر افراد خانواده علاقه اي به تحرك جسمي نشان ندهند، طبيعي است كودك نيز به آن تمايل نخواهند داشت؛ چون پدر و مادر نخستين الگوهاي او هستند. بنابراين همراه کودک ورزش كنيم تا لحظه هاي شادتري را به دست آوريم و از سرزندگي و سلامتي بهره مند شويم.

مشورت با پزشك
به ‌یاد داشته باشيم پيش ازآغاز فعاليت ورزشي خود يا فرزند داراي اضافه وزن، با پزشك مشورت كنيم.