بلاگ

همه چیز در مورد گتر کوهنوردی

گتر کوهنوردی

گتر چیست؟

در طول یک فعالیت کوهنوردی،خار و خاشاک، آب، برف، شن و ماسه و… می توانند وارد کفش شوند. گتر حد فاصل بین کفش و شلوار را می پوشاند و اجازه ورود چیزی به درون کفش را نمی دهد.

گتر وسیله ای ضروری برای کوهنوردان است. آنها در زمستان و تابستان گتر را همراه خود دارند چرا که باران و برف در تمام طول سال باعث خیس شدن شلوار جوراب و کفش می شوند. داشتن پاهای خیس، انگشتان سرد، شلوار پاره یا حتی یک سوراخ در شلوار و یا گرتکس شما می تواند اوضاع را برای شما غیرقابل تحمل کند. برای اجتناب از سرمازدگی پاها و راحتی در حرکت، انتخاب درست گتر اهمیت بسزایی دارد.

پس چه وقت و کجا باید گتر پوشید و چگونه باید آن را به کار برد؟

یقیناً متداولترین کاربرد گتر جلوگیری از خیس شدن پاها و کفشها است. گتر مناسب، گتری است که مانع ورود آب و برف موجود در محیط به درون کفش شود. در واقع گتر باید خشکی پا در طول برنامه صعود را تضمین کند. گتر باید گرم نیز باشد.

پاهای سرد تمرکز کوهنورد برای صعود را از بین می برد و در موارد بیشماری نیز به سرمازدگی منجر می شود. گتر باید ضدآب باشد. یک پای خشک از یک پای خیس گرمتر است. لایه اضافی گتر به نگهداری گرمای بدن کمک می کند و خطر سرد شدن پاها را تا حد زیادی کاهش می دهد. اگر پاها خیس شوند، خون از حد معمول سردتر شده و انگشتان را گرم نمی کند.

همچنین گتر باید لباسها را نیز از آسیب محافظت کند و موجب خرابی و پارگی لباس نشود. تجارب بسیاری داریم که کرامپون به یک شلوار کوه خوب گیر کرده و باعث پاره شدن آن شده است. گتری که محکم و خوب ساخته شده باشد مقاوم است و پاره نمی شود و حتی اگر پاره شود،هزینه آن کمتر از یک شلوار کوه یا یک روکش کفش است. از طرفی تقریباً در هر کوه پیمایی خراشی روی کفش نیز ایجاد می شود که وجود گتر مانع از این پیشامد می شود. در واقع گتر، محافظی ارزان قیمت برای کفش کوهنوردی گران قیمت است.

انواع گتر بر اساس نوع فعالیت

کوهپیمایی سبک:

گتر های مناسب این نوع فعالیت، سبک و قابل تنفس هستند و از پا و کفش شما در مقابل صخره ها، شن، باران کم و محیط مرطوب فعالیتهای گلگشت حفاظت می‌کنند.

فعالیت‌های آلپاین:

گترهای آلپاین مناسب فعالیت‌های کوهپیمایی، پیاده روی در برف، اسکی صحرایی و میدانی هستند و در مقابل سایش صخره ها و نفوذ آب حمایت و حفاظت مضاغف دارند.

اکسپدیشن:

گترهای اکسپدیشن برای فعالیتهای اکسپدیشن و طولانی و چند روزه کوهنوردی طراحی شده‌اند و ضد آّب، قابل تنفس و فوق العاده راحت می‌باشند.

 

اندازه گتر

گترهای کوتاه:

اندازه گترهای کوتاه  مابین 20 تا 30 سانتی متر است و معمولا تا بالای مچ پا را پوشش می‌دهند، این نوع گترها برای پیمایش های سبک و جلوگیری از نفوذ گرد و خاک و شن و ماسه و باران طراحی شده‌اند.

گترهای نرمال:

گترهای نرمال بلندترند و اندازه ای مابین 38 تا 46 سانتی متر دارند  و برای شرایط سخت آب و هوایی، برف عمیق و علفزارهای مرطوب طراحی شده اند.

 

جنس گترها

گترهای Gore-Tex

گورتکس، پارچه چند لایه و مشهور قابل تنفس، ضد آب و ضد باد می‌باشد که برای استفاده در برف و محیط های مرطوب مناسب است.

 

گتر کوهنوردی

 

گترهای Cordura® nylon

این پارچه که بافت فوق العاده زمخت و محکمی دارد مقاوم در برابر سایش یخ، صخره و دندانه های کرامپون می‌باشد.

گترهای Coated nylon

تهیه شده از پارچه نایلون پوشش دار و سبک هستند، جنس گترهای ساده و غیرحرفه‌ای معمولا از این پارچه است که مناسب برای کوهپیمایی‌های سبک، سرعتی و در شرایط سنگریزها و یا علفزارهای مرطوب می‌باشند.

گترهای  Schoeller® fabrics

این نوع بافت انعطاف پذیری و قابلیت کشسانی بالایی دارد و برای استفاده در شرایط آب و هوایی نرمال مناسب است.

آموزش بستن گتر کوهنوردی

تنظیم گتر با کفش

اغلب گترهای استاندارد دارای سایز بندی متناسب با کفش مورد استفاده می‌باشند. بنابراین موقع آزمایش پیش از خرید حتما تسمه های گتر را ببندید تا از تناسب آن با سایز کفش خود اطمینان حاصل کنید.

گتر ها اغلب توسط نوار چسبانکی، زیپ و گیره های سریع بسته می شوند اما نوار چسبانکی آسان ترین شکل در هوای سرد است.

اگر از گتر های زیپ دار استفاده می کنید حتماً به خاطر داشته باشید که دندانه های زیپ قوی باشند. بند بالای گتر باعث می شود تا با کشیدن آن گتر به پا بچسبد و به پایین لیز نخورد. یک کش در قسمت ساق نیز باعث می شود تا گتر جمع شده و تیغه های کرامپون به آن برخورد نکند.

گتر باید کاملاً به دور کفش ثابت شده باشد تا از ورود برف و شن به درون کفش جلوگیری کند. خصوصاً در هنگام فرود آمدن، یک ریسمان یا بند که از زیر کفش رد می شود، گتر را کاملاً به کفش فیکس می کند. این قسمت می تواند به مرور زمان از بین رود، بنابراین هنگام خرید دقت کنید که می توانید در آینده آن را تعمیر کنید یا نه.

گتر کفش کوهنوردی برند زامبرلن به عنوان یک گزینه برای استفاده در فعالیت های کوهنوردی پیشنهاد می شود. مشخصات این گتر را می توانید در این لینک  مشاهده کنید

IFrame