بلاگ

فواید ورزش هوازی و بدنسازی هوازی

بدنسازی هوازی

بدنسازی هوازی

نخستین کسی که مفهوم و روش‌های تمرین ورزش هوازی را ترویج کرد، دکتر کنت کوپربود.

دکتر کنت کوپر باور داشت که ورزش می‌تواند باعث پیشگیری از بروز بیماری شود و به همین منظور در سال 1970 مؤسسه شخصی خودش را بر پایه تحقیق درباره‌ طب پیشگیرانه تأسیس کرد. امروز او را به عنوان «پدر ورزش های هوازی» می شناسند. ورزش هوازی یا کاردیو، باعث می شود تا خونی که دارای اکسیژن است، توسط قلب پمپاژ و به تمام عضلات بدن برسد.

با انجام ورزش هوازی، طبق گفته پدر ورزش هوازی، میتوان خطر ابتلا به برخی از سرطان ها، بیماری های افسردگی، پوکی استخوان و ناراحتی های قلبی و عروقی را به حد اقل رساند.

در ورزش های هوازی، شما مایل به سوزاندن چربی‌ هستید؛ همچنین با سوزاندن چربی، از شر چربی‌های اضافه خلاص می‌شوید. نکته مهم این  است که برای سوختن چربی به اکسیژن بیشتری نیاز داریم. با انجام ورزش های هوازی مانند تردمیل، الپتیکال، دوچرخه های ثابت نشسته و ایستاده، می توان به این امر کمک کرد.

 

بدنسازی هوازی

دستگاه های هوازی  تاچ (Touch) و غیر تاچ ( Non Touch) اینتنزا با توجه به تکنولوژی های روز دنیا، جزء بهترین دستگاه های هوازی برای تمرین در باشگاه ها می باشد. زیبایی و خلاقیت در نحوه طراحی،  این هوازی ها منجر به گرفتن جایزه رددات در سال 2018 شده است.

تمرینات هوازی برای چربی سوزی را چگونه انجام دهیم؟

1- برای شروع بدنتان را گرم کنید: به گرم کردن بدن قبل از تمرینات پرفشار هوازی پرداختن به فعالیت اصلی ورزشی جهت افزایش جریان خون وارم آپ (Warm up) می گویند. که با این کار دمای بدن را بالا برده و ضربان قلب، آهسته آهسته افزایش می یابد همچنین با اکسیژن رسانی بهتر و ایجاد آمادگی برای عضلات، تمرینات بعدی موثرتر خواهد بود.

2- تمرینات کششی را خوب انجام دهید: انجام حرکات کششی قبل از شروع تمرین ماهیچه ها را منعطف و آماده می کند و می توانید آزادانه تر به فعالیت بپردازید. همچنین بعد از تمرین به علت افزایش اسید لاکتیک در بدن کشش خوب و مناسب از سفت شدن و گرفتگی و به اصطلاح اسپاسم عضلات جلوگیری می کند.

3- در پایان تمرینات بدنتان را سرد کنید: بعد از اتمام تمرینات هوازی برای چربی سوزی و کاهش وزن بهتر است به بدن خود آرامش بدهید. کمی حرکات کششی را انجام داده و بعد از آن به عضلات خود فرصت استراحت دهید و نفس های عمیق بکشید تا آهسته و به مرور سرد شوند. ضربان قلب به حالت نرمال برسد و سرعت گردش خون در بدن کاهش یابد. سپس با خیالی آسوده دوش با آب ولرم بگیرید تا بدن دمای طبیعی خود را بازیابد.

4- به اندازه ورزش کنید: مدت زمان انجام تمرینات به قدری باید باشد تا قلب و تنفستان با شما همراهی کرده و دچار فشار زیاد نشود. که در اینصورت بجای حفظ سلامتی به بدنتان آسیبی وارد نشود. تمرینات هوازی باید به صورت آهسته و یکنواخت شروع شود و سپس با افزایش آمادگی بدن به زمان و حجم فعالیت ها اضافه شود.

5- آب کافی بنوشید: در حین تمرینات هوازی به علت تعریق بدن تا جایی که بدنتان نیاز دارد آب بنوشید. زیرا بدن در حین تحرک و فعالیت ورزشی با عرق کردن، آب از دست می دهد و کمبود آب موجب بالارفتن فشار خون شده و عملکرد شما را کاهش می دهد. هم قبل از شروع تمرین و هم در حین آن به اندازه آب بنوشید.

دستگاه های بدنسازی هوازی

 

6- لباس و کفش مناسب بپوشید:به علت انجام تمرینات مداوم و گاها کششی در تمرینات هوازی بهتر است کفش ورزشی مناسب انتخاب کنید تا در عین راحتی ریسک آسیب پذیری را نیز کاهش دهید. کفش نامناسب که باعث آزار شما در حین تحرک ورزشی شود به کاهش وزن شما کمکی نخواهد کرد.

7- با معده خالی تمرین نکنید: بهتر است قبل از شروع تمرین برای حفظ سطح انرژی خود و نیز انجام بهتر تمرینات، یک وعده غذایی سبک بدون چربی و پرانرژی بخورید مانند موز، خرما یا یک لقمه ساده. زیرا معده خالی موجب ضعف در بدن شده و نتیجه مطلوبی از تمرینات عاید شما نخواهد شد.

8- الگوی ایجاد تنوع و افزایش زمان تمرین را حفظ کنید: اگر تمرینات شما به صورت مشابه و تکراری در هر جلسه با یک زمان مشخص انجام شود بعد از گذشت مدت زمانی، دیگر هیچ فایده ای در روند چربی سوزی و کاهش وزن شما نخواهد داشت و همچنین از لحاظ ذهنی نیز شما را خسته و ناامید خواهد کرد. پس ترجیحا با یک ریتم آهسته رو به افزایش الگوی تمرینی خود را تغییر دهید. تمرینات متنوع، شما را همچنان برای دنبال کردن روند کارتان مصمم تر خواهد کرد چون نتیجه بهتری خواهید گرفت.