بلاگ

5 راز بهبود در عملکرد دوچرخه سواری

5 راز بهبود در عملکرد دوچرخه سواری

از پا نيفتيد
از پا افتادگی و خستگی مفرط سبب پرخاشگری ميشود و میتواند انسان بالغ را به كلي از نفس بیندازد. برطرف كردن این مشکل به شما کمک خواهد کرد تا به پتانسیل كامل دوچرخه سواری تان دست یابید. از پا افتادگي زمانی پیش می آید که بدن همه ذخیره گلیکوژن خود را هنگام رکاب زدن مصرف کرده است و به ناچار براي تامین انرژی مورد نیاز، سوزاندن چربی را آغاز میکند. شوك شدیدی که در اثر این تغییر ناگهانی منبع انرژی به بدن وارد می شود و به اصطلاح “برخورد با دیوار مخوف” نام دارد، باعث خستگی، بی حالی و احساس نیاز به استراحت و تجدید قوا می شود.
برای جلوگیری از این مشکل سری به آشپزخانه بزنید و براي خود خوراکی مخصوص دوچرخه سواری فراهم کنید تا در طول رکاب زدن سرحال و پر انرژی باقي بمانيد. خوراکی خوب برای دوچرخه سواران شامل کره بادام زمینی، سیب، ساقه کرفس، سیب زمینی پخته و نان و پنیر است.

 

ركاب زدن با آهنگ مناسب
براي بهبود عملكرد در دوچرخه سواري، لازم است آهنگ مناسب ركاب زدن خود را پيدا كنيد. آهنگ ركاب زدن یا همان تعداد دور پا، بستگي به سرعت رکاب زدن دارد. اين چگونگي تنظيم سرعت است كه عملكرد دوچرخه سواري را بهبود مي بخشد. تعداد دور پای مناسب چه قدر است؟ كارشناسان ميگويند: دوچرخه سواران حرفه ای می توانند با آهنگ 140 تا 170 دور در دقیقه رکاب بزنند. اگر حرفه ای نیستید، دور پای100-80 در دقیقه براي شما مناسب است و اگر تازه کار هستید، دور پای 60 تا 70 در دقیقه را هدف قرار دهيد. برای محاسبه دور پا، تعداد دوران یک پا را در 15 ثانیه بشمارید و آن را چهار برابر کنید.

 

تمرین گروهی دوچرخه سواری
اگر آن قدر مهارت پيدا كرده ايد كه همراه با گروه ركاب بزنيد، اين فرصت را از دست ندهيد چون ورزيده تر مي شويد و ایمن تر نیز خواهید بود. برای افزايش مهارت دوچرخه سواری گروهی، در رویدادهای دوچرخه سواری شرکت کنید تا بيش تر با چگونگي دوچرخه سواري تيمي آشنا شوید.
هنگام دوچرخه سواری گروهي، ترمز ناگهاني نکنید، به طور روان و قابل پیش بینی برای ديگران حرکت کنید و با اطرافيان خود حرف بزنید. دوچرخه سواران با ديدن خودروها در مسير يا شنيدن صداي آنها، به افراد گروه هشدار ميدهند، شما نیز چنین کنید. همچنین باید از تغیيرات مسیر آگاه باشید. بنابراین حواستان به پیچ های تند، گودال ها و هرگونه دست انداز باشد و وجود آ نها را به دیگران نیز هشدار دهید.

تجدید قوا
پس از پایان یک دوچرخه سواری سخت و طاقت فرسا چه می کنید؟ به خانه باز می گردید،دوچرخه تان را تمیز ميکنيد و دوش ميگيرید؟ اگر این کارهاي ضروري را بدون تجدید قوا انجام دهید، یک اشتباه بزرگ دوچرخه سواري را مرتکب شده اید. پس از هر فعالیت ورزشی بدن براي بازيابي توان خود، نیاز دارد تا دوباره مواد مغذی از دست داده را دريافت کند. از آنجا كه پس از پايان هرتمرین، بدن آمادگي زيادي براي جذب كامل مواد مغذی دارد، بهتر است هر چه زودتر اين كار صورت پذیرد.

 

رویدادهاي دوچرخه سواري
شرکت در رویدادهای دوچرخه سواری به تنهایی برای بهبود عملكرد دوچرخه سواری کافی نیست. باید در گونه های متفاوتی از این رویدادها شرکت کنید تا تجربه هايي جديد به دست آورید. با ركاب زدن در مسیرهای جدید و رويارويي با هيجا ن ها و چالش هاي متفاوت، پیشرفت های بزرگی در دوچرخه سواري به دست خواهد آمد.

اگر به طور معمول، مسيرهاي 30 کیلومتري را ركاب ميزنيد، در یک تور دوچرخه سواري كه نياز به نقش هخواني و جهتیابی دارد، شرکت کنید و اگر در سرعت انفرادی مهارت داريد، با گروهي همراه شويد كه مسيرهاي طولاني، بين 50 تا 120 کیلومتري را برنامه ريزي كرده اند.

اگر خيلي خشك و جدي دوچرخه سواری ميكنيد، کمی تفنن را نیز چاشنی فعالیت ورزشي خود کنید. همراه داشتن یک دوربین و توجه به چشم اندازهای پیرامون، دوچرخه سواري را براي شما دلچسب تر مي كند.