بلاگ

اینتنزا پیشگام در مقاومت

اینتنزا پیشگام در مقاومت

در میان همه دستگاه های هوازی به احتمال زیاد دستگاه الپتیکال یا به اصطلاح اسکی فضایی بیشترین منتقد و مخالف را داشته است. اغلب افراد تصور می کنند این دستگاه خسته کننده و کم تاثیر است.اما نتایج تحقیقات علمی فایده های زیادی را برای دستگاه الپتیکال روشن کرده است؛ بالا بردن ضربان قلب حتی بیشتر از تردمیل و بالا بردن استقامت قلبی-عروقی به همان اندازه ای که تردمیل و پله موثراند.آ نچه اهمیت دارد، نحوه استفاده از این دستگاه است که با برنامه و شکل صحیح تمرین می توان یک تمرین فوق العاده و موثر انجام داد.

به همین منظور اینتنزا برای نزدیکتر کردن تمرین شما به استاندارد و برای کاهش میزان آسیب احتمالی در تمرین، برنامه هایی را از پیش طراحی کرده است و این امکان را میدهد تا با توجه به وضعیت جسمانی و برنامه تمرینی خود، مناسبترین گزینه را انتخاب کنید.

 

هدف گذاری
قبل از قدم گذاشتن بر روی دستگاه باید هدف تمرین خود را مشخص کنید. از خودتان سوال کنید، امروز می خواهید به چه هدفی دست پیدا کنید؟ نداشتن هدف اولین اشتباهی است که افراد هنگام استفاده از الپتیکال مرتکب می شوند. فرد روی دستگاه میرود و تصور میکند که حرکت به تنهایی موثر است. شما باید یک برنامه تمرینی داشته باشید. قبل از هر کاری ابتدا مشخصات فردی که اینتنزا از شما میخواهد، وارد سیستم کنید. این اطلاعات شامل سن، جنسیت، قد، وزن و… است. برای بهره گیری از تمرین با این دستگاه باید سطح درک فشار تمرین را مشخص کنید؛ به صورتی که عدد صفر نشان دهنده تمرین بدون فشار است. با بالا بردن این سطح تمرین به محدوده ای دست پیدا میکنید که در حین انجام آن به راحتی نمیتوانید صحبت کنید.

وضعیت بدن
اهرم های این دستگاه اغلب باعث می شوند تا افراد ضمن گرفتن آن ها به سمت جلو خم شوند. در این حالت، پاها به تنهایی فشار تمرین را تحمل می کنند. خم شدن بر روی دستگاه هنگام تمرین، باعث آسان تر شدن تمرین می شود. به جای خم شدن، بدن باید کاملا صاف و بدون هیچ گونه خمیدگی و قوز باشد. این خمیدگی ممکن است منجر به درد کمر و عدم تعادل عضلات شود.
به علاوه این اهرم ها قرار نیست که باعث آسان شدن تمرین شوند. بیشتر افراد روی این دسته ها تکیه زده و وزن خود را روی آنها میاندازند.

در الپتیکال، توان به طور مساوی میان بالاتنه و پایین تنه تقسیم شده است. برای موثرترین تمرین، ضمن اینکه قامت خود را راست بر روی دستگاه حفظ میکنید،اهرم ها را به جلو فشار داده و به عقب بکشید و عضلات شانه ها، کتف، شکم و بازوهارا درگیر کنید. تمرین بدون گرفتن اهرم ها وارد حالت دیگری میشود. در این حالتپاها و پایین تنه توان تولیدی را ایجاد میکنند و بدن باید تعادل بیشتری را حفظ کند. مستقیم و راست بایستید. عضلات شکم را سفت کنید، بازوها را به جلو و عقب با زاویه ای 90 درجه حرکت دهید، مثل زمانی که در حال دویدن هستید.

 

تمرین اینتروال
برای به دست آوردن بیشترین بهره از تمرین، تمرین اینتروال یا تناوبی انجام دهید. با تمرینات اینتروال شرایط بهتری نسبت به تمرینات ثابت و یکنواخت به دست می آورید. یکی از فاکتورهای تحسین برانگیز اینتزا لیستی از چالش برانگیزترین تمرینات اینتروال استاندارد است که با توجه به شرایط و هدف تمرین خود، میتوانید از آ نها استفاده کنید. تنوع در تمرینات نه تنها باعث خوش فرم کردن بدن می شود بلکه بسیار لذت بخش خواهد بود.