بلاگ

بادی بالانس

بادی بالانس

بادی بالانس نمونه‌ای ورزش‌های متشکل از چندین ورزش مانند تای چی ، یوگا و پیلاتس است.
محبوبیت این ورزش در بین ورزشکاران از همین امر ناشی شده است؛ ورزشی ملایم با فشاری اندک ولی تاثیرگذار.
تکنیک در این ورزش با ادغام حرکات تای چی، یوگا و پیلاتس شکل می‌گیرد. کنترل تنفس در این ورزش اهمیت بسیاری دارد. در بادی بالانس کنترل حرکات به‌صورتی است که یکی پس از دیگری همراه موزیک مناسب انجام می‌شوند. در نتیجه می‌توان به‌دلیل پویا بودن و استفاده از موزیک، آن‌را در شاخه‌ی ایروبیک قرار داد؛ هرچند با شدت متوسط و ملایم.

درباره‌ی یوگا، پیلاتس و تای چی

یوگا
رشته‌ای برای پرورش جنبه‌های ذهنی و معنوی انسان با هدف کاستن از تنش‌ و آرام کردن بدن و روان است. هماهنگی بدن با دم و بازدم انسان را به مراقبه و مدیتیشن سوق می‌دهد. فرهنگ هند هنر باستانی یوگا را از قرن‌ها پیش به جهان عرضه کرد.
پیلاتس
پیلاتس در سال 1920 توسط ژوزف پیلاتس پایه‌گذاری شد. روش تمرینی پیلاتس شامل حرکاتی است که روی پیشرفت انعطاف و قدرت در همه‌ی‌ اندام‌های بدن تمرکز دارد؛ بدون آن‌که عضلات را حجیم کند. پیلاتس هماهنگی بین مغز و بدن را افزایش می‌دهد.

تای چی
تای به معنی متعالی و چی به معنی قدرت نهایی است. بنابراین تای چی روی تولید انرژی از طریق حرکت تاکید دارد. گروهی بر این باورند که تای چی از قرن 12 میلادی در چین، مهد این ورزش کهن و چانگ سان فنگ بنیان‌گذار آن بود.

تاریخچه بادی بالانس
میلز بنیان‌گذار این رشته‌ی ورزشی است. این ورزش در کشور نیوزیلند پا گرفته و به جهان معرفی شده است. میلز هنر ورزشی خود را از سال 1960 آغاز کرد. او در رشته‌ی بدنسازی شهرت زیادی دارد. میلز خالق کلاس‌های بادی پامپ ( کلاس‌های گروهی ورزش با هالتر ) نیز بوده است. او نظریه‌های خود را در مراکز آکادمی ورزشی آمریکای شمالی ارائه کرد و پس از آن تصمیم گرفت که این نظریه‌ها را در مراکز بدنسازی خود به اجرا درآورد. استفاده از پرورش تکنیک و ذهن یکی از نظریه‌های او بود. سپس ورزش بادی بالانس که از چندین رشته ورزشی تشکیل شده و در بردارنده‌ی تکنیک و به‌کارگیرنده‌ی‌فکر و ذهن است را به دنیای ورزش معرفی کرد.

بادی بالانس چه فایده‌ای دارد؟

افزایش انعطاف بدن
تقویت قسمت مرکزی بدن و اندام‌های تحتانی
افزایش استقامت قلبی و عروقی
افزایش سوخت و ساز در بدن
کاهش استرس، بی قراری و تنش‌های روحی
افزایش تمرکز و دقت

تجهیزات مورد نیاز
برای این رشته‌ی ورزشی باید لباسی مناسب و راحت بپوشید. با توجه به وجود حرکات تعادلی در بادی بالانس، نیازی به پوشیدن کفش ورزشی نیست اما همراه داشتن زیر انداز ورزشی لازم است. در فصل سرد سال لباس اضافی همراه داشته باشید زیرا برای مدیتیشن و دستیابی به آرامش، چیزی نباید تمرکز را برهم بزند.

برنامه‌ی کلاس بادی بالانس
گرم کردن بدن با حرکات تای چی، کشش قسمت میانی بدن، زمانی برای توازن، زمانی برای تعادل و انعطاف، حرکات زمینی برای شکم، پاها و پشت، تعدادی از حرکات تای چی برای آرامش و در پایان مدیتیشن.

بادی بالانس برای چه افرادی مناسب است؟
بسیاری از مردم می‌توانند بادی بالانس را انجام دهند؛ زنان باردار، کسانی‌که احساس خستگی، کسالت و رخوت دارند، همچنین افرادی که می‌خواهند انعطاف بدنی خود را افزایش دهند و عضلات قوی داشته باشند. اما اگر کسی از نظر حفظ تعادل و توانایی جسمی دچار ضعف است، باید با نظر پزشک معالج خود، وارد کلاس های بادی بالانس شود.