بلاگ

تأثیر خواب مناسب بر تمرینات و عضلات

تأثیر خواب مناسب بر تمرینات و عضلات

اکثرورزشکاران برای رسیدن به هدف خود در بدنسازی به تغذیه و تمرین اهمیت زیادی می دهند، اما از خواب مناسب غافل هستند. اگر سخت درگیر تمرینات هستید، اما خواب مناسب ندارید، به احتمال زیاد نتیجه مناسبی از تمرینات نمی گیرید. در ادامه بخوانید که چگونه با بیشترین استفاده از استراحت، می توانید به هدف دست یابید.

 

خوابیدن به شما انرژی می دهد.

زمان طولانی برای به خواب رفتن و مدت زمان خواب کمتر، برعملکرد ورزش در اجرای تمرینات روز بعد تأثیرمی گذارد. اگر شما خسته و کسل هستید، احتمالاً انرژی و انگیزه کمتری در طی فشار تمرینات خواهید داشت.

 

خواب بر روی هورمون های سوخت و ساز مؤثر است.

هورمون های بدن همراه با خوابیدن نقش مهمی را در بدن بازی می کنند. برنامه خواب نامنظم و محرومیت از خواب می تواند تأثیر منفی بر سوخت و ساز داشته باشد، برخلاف این تأثیر، خواب می تواند بر عملکرد بدن و نگهداری وزن مناسب و سالم مؤثر باشد.

عدم استراحت و خواب کافی باعث کاهش حساسیت انسولین، افزایش خطر افزایش وزن و دیابت می شود. سطح هورمون رشد کاهش یافته و بدن در ترمیم و تقویت عضلات بازدهی کمتری خواهد داشت. سطح هورمون های گرسنگی بدن تغییرکرده و شما را بیشترگرسنه می کند. همچنین سطح کورتیزول افزایش یافته، بر میزان قند خون، عضلات و استخوان ها، دوره درمان بدن و سوخت و ساز تأثیر می گذارد.

 

خواب به عضلات شما کمک می کند.

هورمون رشد در طی خواب بیشترین ترشح را دارد که برای ترمیم بافت ها، عضلات و رشد عضلات استفاده می شود. یک مطالعه توسط محققان نیوزلندی، نشان داد که اختلال درریکاوری عضلات و انباشتگی گلیکوژن بعد از محرومیت خواب، باعث کاهش عملکرد و انرژی می شود. فرآیندهایی که در زمان استراحت رخ می دهد، برای بدنسازی و برای ریکاوری بدن بعد از تمرینات سخت و شدید خیلی مهم می باشند.

 

خواب به تغذیه سالم و صحیح شما کمک می کند.

یک ذهن استراحت کرده در مقایسه با ذهن خسته، ظرفیت آگاهی بیشتری برای دوری از رژیم های غذایی سخت دارد همچنین ذهن خسته غذاهایی با کربوهیدرات، شکر و نمک بالا را بیشتر از گزینه های سالم به دلیل اختلال در تصمیم گیری دوست دارد. فرد محروم از خواب تمایل بیشتری برای مصرف کالری در آخرشب دارد، اما خواب مناسب باعث می شود در آخر شب کالری اضافه دریافت نکنید و برنامه تمرینی، شما را در مسیر درست نگه می دارد.

 

به اندازه تمرینات بدنسازی به خواب اهمیت دهید.

ارتباط بین خواب و بدنسازی یک خیابان یک طرفه نیست. بسیاری از هورمون های بدن درهنگام خواب ترشح بیشتری دارند که یکی از مهمترین آن هورمون رشد است. یکی از عوامل تحریک کننده ترشح هورمون رشد خوابیدن است. پس اگر قبل از تمرین بخوابید و بعد تمرین کنیدودرهنگام شب نیز به میزان کافی بخوابید خیلی راحت و ساده نتیجه آن چیزی جز رشد و افزایش قدرت بیشتر نیست.