بلاگ

فرصت طلایی بدنسازی

فرصت طلایی بدنسازی

اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که دنیای بدنسازی و کار با وزنه را به طرفداری از تمرینات هوازی نادیده میگیرید، باید بدانید که بخش مهمی از تناسب اندام را نادیده گرفته اید. فایده هایی همچون قدرت عضلانی، سفت شدن بدن، سوزاندن کالری بیشتر و کمک به ساخته شدن استخوان ، کار با وزنه را بخش مهم و جدایی ناپذیری از برنامه تناسب اندام شما میکند.

میتوان گفت بدنسازی زیربنای همه ی ورزش هاست و آمادگی بدنی که لازمه ی پیشرفت در هر رشته ی ورزشی است، از طریق تمرینات بدنسازی به دست میآید.

شما میتوانید با انجام تمرینات بدنسازی به عضلات حجیم دست یابید؛ اما دامنه ی کاربرد تمرین با وزنه تنها به این مهم محدود نمیشود و میتوان از آن برای دستیابی به کارکرد های متفاوتی همچون سرعت، قدرت، استقامت و تناسب اندام استفاده کرد. سه تا چهار جلسه تمرین در هفته با وزنه به شما کمک میکند تا از فایده های آن بهر همند شوید.

نیازی نیست یک ورزشکار حرفه ای و یا یک قهرمان ملی باشید تا نیاز به قویتر شدن را در خود احساس کنید؛ افزایش قدرت در هر سنی به سود انسان است. با رسیدن به میانسالی، کسانی که عضلات قویتری دارند، فعالیتهای روزانه ی خود را راحتتر انجام میدهند.

در هنگام تمرین با وزنه، عضلات تحت فشار قرار میگیرند و در نتیجه براستخوان ها هم نیرو وارد میشود. در این حالت بدن به استخوان سازی می پردازد. هرچه استخوانها قویتر باشند، خطر ابتلا به پوکی استخوان کمتر میشود.

عضلاتی که به واسطه تمرینات بدنسازی میسازید، به افزایش میزان سوخت و ساز کلی بدن می افزاید. این بدین معنی است که حتی هنگامی که استراحت میکنید نیز، کالری بیشتری میسوزانید. هرچند برای سوزاندن کالری بیشتر، نیازی نیست صبر کنید تا عضلاتتان شکل بگیرند؛ تمرین با وزنه سوخت و ساز بدن را به مدت دو ساعت بالا نگه میدارد.

بدن ما به جز گروه های عضلات اصلی مانند سینه ای و همسترینگ، عضلات کوچکتر زیادی به نام عضلات تثبیت کننده دارد.
این عضلات کوچک هستند که شما را سر پا نگه میدارند و انجام کارهای روزانه را ممکن میکنند. تمرین قدرتی این گروه عضلات را هم تقویت میکند. وقتی از نظر جسمی قویتر باشید، از نظر روحی هم احساس قدرت بیشتری میکنید. بلند کردن وزنه به ورزشکار میآموزد که برای به چالش کشیدن مشکلات باید ایستادگی کرد. وقتی وزنه میزنید، به جایی میرسید که عضله ناتوان میشود و به سوزش میافتد .اکنون باید انتخاب کنید؛ یا متوقف شوید و در سطح راحت تری تمرین کنید یا ادامه دهید. این تصمیمی است که در بخش های دیگر زندگی نیز کمک خواهد کرد.

تمرین با وزنه بهترین راه برای داشتن بدنی جذاب و قدرتمند است. می توانید هر چقدر که میخواهید تمرینات هوازی انجام دهید، اما بدون برخی از تمرینهای قدرتی، به عضلات بدون چربی و قوی دست نخواهید یافت. این عضلات هستند که بدن را تغییرشکل میدهند. اما انجام فعالیت جسمی در سطحی یکسان، تغییری در بدن ایجاد نمیکند. با آغاز تمرین وزن بدن کم میشود اما پس از مدتی، به مقدار اول باز میگردد. پس تغییر نوع و سطح تمرین ضرورت پیدا میکند. اگربا ورزش هوازی راحت هستید، باید تمرین قدرتی را برای افزایش حجم عضلات و بافت ها اضافه کنید. یا اگر برای حفظ توده عضلانی فقط تمرین قدرتی انجام میدهید، بهتر است به ترکیبی از تمرین های هوازی و قدرتی بپردازید.

اگر ندانید چگونه و درست از یک دستگاه ورزشی استفاده کنید، ممکن است چندان کالری نسوزانید. گاهی درست انجام ندادن تمرین، آسیب دیدگی را هم در پی دارد و در نتیجه دیگر نخواهید توانست به تمرین ادامه دهید. این مشکل به ویژه هنگامی بروز میکند که فرد بر انجام تمرین ها با تکنیک هایی که در گذشته آموخته و اکنون نادرستی آنها معلوم شده، اصرار می کند. علوم ورزشی در چند دهه گذشته تحولات بسیاری داشته است و دستگاه های ورزشی نیز تغییرات زیادی کرده اند. از یکی مربی با تجربه و کارآمد سالن بخواهید که برتمرین شما نظارت کند. تمرین با وزنه خود به خود یک چالش است و کسب نتیجه فقط با استمرار ممکن میشود. برای به وجود آوردن انگیزه ی بیشتر، با افرادی که با شما هم فکر هستند و میخواهند تمرین کنند در ارتباط باشید. دست به کار شوید و اولین گام را بردارید. با پشتکار به نتیجه ی درخشانی خواهید رسید.