بلاگ

فیزیک

فیزیک

در سالهای اخیر، پرورش اندام و بدنسازی نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا وارد عرصه ای شده است که دیگر بدن های بسیار حجیم را کم تر می پذیرد. مصداق آن رشته بادی کلاسیک وفیتنس است که مورد استقبال فراوانی قرار گرفته است.

رشته فيزیک مردان برای کسانی طراحی شده است که ترجیح می دهند تا بدنی با عضلاتی کمتر، اما تنومند و به طور هنرمندانه ای زیبا داشته باشند.

با تاسیس رشته فیزیک علاقه مندان به این سبک با بدن های کم حجم نیز میتوانند با یکدیگر رقابت کنند. با توجه به ورود این رشته نوپا به بالاترین سطح حرف های پرورش اندام دنیا یعنی مسترالمپیا و همچنین عدم نیاز به دوپینگ توانسته موج عظیمی از ورزشکاران را به سمت خود بکشاند.

فیزیک ارتباط فرهنگی نزدیک تری به خلق و خوی مردم کشور ما دارد چرا که پوشش روی عضله استفاده از شلوارکهای بلند ورزشی( شکل ظاهری مناسب تری به رقابت کنندگان این رشته نسبت به سایر رشته ها میدهد.)

دسته ها:
در رقابت فيزیک مردان، دودسته وجود دارد که فدراسیونها می توانند این دو دسته را به دسته های کوچک تر هم تقسیم کنند. این دو دسته اصلی عبارتند از؛
قد تا 178 سانتی متر
بالاتر از 178 سانتی متر
اضافه شدن به این دسته بندی در صورت تصمیم IFBB در هر زمانی امکان پذیر است.

لباس:
لباس شرکت کنندگان شلوارک تا بالای زانو است که باید دارای شرایط زیر باشد:
. جنس و رنگ آن میتواند بر اساس سلیقه شخصی ورزشکار انتخاب شود.
. شلوارک های تنگ یا استرچ مورد قبول نیستند.
. آرم تجاری اسپانسرهای شخص بر روی شلوارک ها قابل قبول نیستند اما آرم تجاری تولیدکننده مورد پذیرش است.
. استفاده از کفش و جوراب ممنوع است.
. جواهرات یا لوازم تزیینی دیگری به جز حلقه ازدواج قابل قبول نیستند.

مراحل مسابقه فیزیک
فيزیک مردان شامل ۲ راند به شرح زیر است:
راند اول: نیمه گردش
شرک تکنندگان بدون پیراهن و پابرهنه وارد صحنه میشوند. حرکت هایی مانند فیگور گرفتن مثل کامل خم شدن به پشت برای نشان دادن ماهیچه های همسترینگ ممنوع است.

راند اول، به این صورت تحت راهنمایی سر داور پیش می رود.

شرکت کنندگان تک تک وارد صحنه میشوند و به سمت جلو و مرکز صحنه راه میروند. آ نها حرکتهای گردش از جلو و عقب را انجام میدهند که در آن دست ها می توانند درون جیب و یا بر روی کمر باشند و در پایان رو به داوران می ایستند. سپس شرکت کننده به یک طرف صحنه حرکت میکند که پیش تر توسط سر داور یا مدیر صحنه برای او مشخص شده است. وقتی که همه شرکت کنندگان بر روی صحنه حضور یافتند، به دو گروه با تعداد یکسان تقسیم می شوند (به طور مثال ۲ گروه پنج نفره). آ نها طوری بر روی صحنه چیده می شوند که یک گروه در سمت راست و گروه دیگر در سمت چپ صحنه قرار داشته باشد. قسمت مرکزی صحنه برای مقایسه ها خالی نگه داشته می شود.

اعضای هر گروه به ترتیب عددی و به تعداد حداکثر ۵ شرکت کننده در هر بار، به مرکز صحنه فراخوانده می شوند تا نیم چرخش را اجرا کنند.
این گروه بندی اولیه شرکت کنندگان و اجرای نیم چرخش برای این طراحی شده است تا به داوران در انتخاب این که چه کسانی باید با چه کسانی مقایسه شوند کمک کند.

همه مقایسه های تک نفری در مرکز صحنه و به ترتیب، از چپ به راست توسط راهنمایی های سر داور انجام می شوند. همه داوران حداقل یک فرصت برای درخواست مقایسه دارند، که به سر داور اطلاع داده می شود. هرگونه درخواست اضافی دیگری تحت اختیار سر داور است. همه شرکت کنندگان حداقل یک بار مقایسه می شوند. با به پایان رسیدن آخرین مقایسه، همه شرکت کنندگان قبل از ترک کردن صحنه در یک صف، به ترتیب عددی قرار میگیرند.

با حضور ۹ داور، امتیازهای بسیار بالا و بسیار پایین رد می شوند. از بقیه امتیازها یک میانگین گرفته می شود. 6 شرکت کننده برتر به دور نهایی راه پیدا میکنند.

ارزیابی راند اول
راند اول بر اساس ضوابط زیر ارزیابی می شود؛ عضلانی بودن و آمادگی بدن داور ابتدا باید ظاهر کلی بدن را ارزیابی کند. این ارزیابی از سر شروع می شود و به پایین ادامه پیدا میکند و همه بدن ورزشکار را در نظر می گیرد. این ارزیابی که با برداشت عمومی از بدن آغاز میشود، باید وضعیت و رنگ پوست، همچنین موهای سر و ویژگی های صورت را نیز در نظر بگیرد. داوران به دنبال شرکت کنندگانی با بدن متناسب هستند که نمایش دهنده شکل و تقارن درست باشند و در کنار آن از عضلانی بودن و آمادگی کلی بدن هم برخوردار باشند.
به داوران یادآوری می شود که عضلانی بودن مفرط، یک امتیاز منفی است.

حضور در صحنه و شخصیت
داوران به دنبال شرکت کننده ای هستند که بهترین حضور در صحنه و وقار را داشته باشد و بتواند با موفقیت، شخصیت خود را به حضار نمایش دهد، همچنین قابلیت ورزشکار در ارائه دادن خودش با اعتمادبه نفس بر روی صحنه نیز مورد توجه قرار میگیرد.

راند دوم : دور نهایی
لباس دور دوم، با لباس دور اول یکسان است.
اجرای دور دوم ( نیمه گردش) :

راند دوم با راهنمایی سر داور و به این صورت اجرا می شود:
شرکت کنندگان تک تک، از طریق معرفی شدن با شماره، نام و کشور به ترتیب عددی وارد صحنه می شوند و به سوی جلو و مرکز صحنه راه می روند.
آن ها حرکت های گردش از جلو و عقب را انجام میدهند که در آن دست ها می توانند درون جیب و یا بر روی کمر باشند و در پایان رو به داوران می ایستند. سپس شرکت کننده به یک طرف صحنه حرکت میکند که پیش تر توسط سر داور یا مدیر صحنه برای او مشخص شده است.
شش شرکت کننده نهایی به ترتیب عددی به مرکز صحنه میروند تا نیم چرخش را اجرا کنند.
ترتیب شرکت کنندگان توسط سر داور برعکس میشود و شرک تکنندگان یک بار دیگر نیم چرخش را اجرا میکنند.

امتیازبندی راند دوم
هر داور به هر شرکت کننده، یک رتبه جداگانه از اول تا ششم اختصاص میدهد. آ نها باید مطمئن شوند که یک مقام را به دو یا چند شرکت کننده اختصاص ندهند.

با حضور ۹ داور، امتیازهای بسیار بالا و بسیار پایین رد میشوند. از بقیه امتیازها یک میانگین گرفته میشود.
شرکت کنند های که کمترین امتیاز (بالاترین رتبه) را داشته باشد، قهرمان خواهد بود. امتیازهای مساوی در دور دوم توسط روش جای گذاری نسبی شکسته می شوند.