بلاگ

کلیستنیکس

کلیستنیکس یا Straight work out

در ورزش کلیستنیکس-Calisthenics، تقریبا هر نوع تمرینی وجود دارد، اما بدون استفاده از هیچ وزنه ای. این تمرین ها را با نام تمرین هایی با استفاده از وزن بدن میشناسیم. تمرینات کلیستنیکس،میتوانند به خودی خود ، به عنوان یک روتین ورزشی، برنامه ی لاغری، بدنسازی، یا تناسب اندام به کار گرفته شوند.

در این ورزش عضلات بر اصل مقاومت تدریجی ساخته میشوند؛ زیرا ورزشکار تنها با وزن خود این تمرینات را انجام میدهد. این ورزش برای کسانی که مایل هستند رشد عضلانی معتدلی داشته باشند، ایده آل است.

به هر حال این ورزش نمیتواند جایگزین تمرین قدرتی برای بدنسازان و علاقمندان به عضلات توده ای باشد. زمانی که هیچ وزنه یا دستگاهی وجود ندارد، شما باید برای ساختن عضلات و اندام متناسب کمی خلاق باشید. چنین کاری بدون استفاده از وزنه ها قدری مشکل است؛ اما می توانید از مقاومت استفاده کنید.

تمرینات متنوع بسیاری با وزن بدن وجود دارد که با وارد کردن فشار و مقاومت به اندازه کافی به تحریک هر چه بیش تر عضلات کمک کند.

زمانی که بدن شما از طریق انجام دادن حرکات کلیستنیکس قوی تر شد، انعطاف پذیری بیشتری نسبت به قبل به دست خواهید آورد. این انعطاف پذیری در هنگام ساختن ماهیچه ها در این ورزش انجام میشود. تاثیرکلیستنیکس ایجاد کشش و انقباض در عضلات ضعیف است. بنابراین تقویت عضلات در این ورزش با سهولت و دامنه ی بیشتری انجام میشود.

اگر به دنبال کاهش وزن، یا بهبود وضعیت تناسب اندام خود هستید، تمرینات کلیستنیکس راهکار خوبی برای چربی سوزی است و به شما در راه رسیدن به تناسب اندام کمک میکند. اما اگر به دنبال افزایش حجم عضلانی هستید، بهتر است تمرینات کلیستنیکس را در کنار جلسات تمرین با وزنه پیش ببرید. به طور مثال میتوانید پس از انجام سه روز در هفته تمرین با وزنه، یک جلسه برای تمرینات کلیستنیکس داشته باشید.

مزیت اصلی تمرینات کلیستنیکس این است که در هر جایی قابل اجراست و به تجهیزات زیادی هم نیاز ندارد. این تمرینات باعث افزایش قدرت عضلانی، استخوانها و مفصل ها میشود و از آسیب دید نشان پیشگیری میکند.

چهار تمرین پایه ای و اصلی
این چهار تمرین از حرکت های اصلی و پایه ای کلیستنیکس هستند که همیشه در برنامه تمرینی وجود دارند؛
بارفیکس، شنا سوئدی، دیپ، اسکوات

مهم نیست چه هدفی از ورزش کردن دارید:
رشد عضلانی، بهبود تناسب اندام، یادگیری یک حرکت خاص، چربی سوزی، افزایش یا کاهش وزن و یا فقط داشتن یک بدن سالم؟

کلیستنیکس ورزشی است برای همه !